Skip to main content

14 měst a obcí co stojí za návštěvu

V místech, kde se východní Čechy mění v západní Moravu, tam kde se vůně lesů potkává s vůní sena na pokosených loukách, kde uslyšíte cvrčka a v dáli hlas kostelních zvonů, tam leží zapomenutý kraj, kraj mistrů české hudby - Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Možná právě teď je ten nejvhodnější okamžik se zastavit a strávit zde příjemné chvíle. Buďte vítáni.

Historie osídlení celé oblasti začala již před obdobím vlády českého krále Přemysla Otakara II. (13. stol.). Touto krajinou tehdy vedla jedna z obchodních cest spojujících Čechy s Moravou, později (v 19. stol.) nazvaná jako "Trstenická stezka". Lidé zde v průběhu staletí prožili mnoho zajímavých událostí a tvořili věci, které vždy našly své místo. Zdá se až neuvěřitelné, kolik odkazů minulosti se po staletí dochovalo do dnešních dnů.

Kulturní punc regionu nesmazatelně vtiskla jména významných českých hudebních skladatelů - Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Atmosféra rodného kraje jim často bývala inspirací k jejich tvorbě. Zajímavé prostředí, lidské vazby a vztahy i působivá příroda vábila a stále přitahuje mnoho dalších umělců, především spisovatelů a výtvarníků, kteří zde tvoří jedny ze svých nejlepší děl.

Region je z pohledu sportu velmi vhodný pro pobytová soustředění sportovních oddílů a klubů, ale i rodin s dětmi, skupin a jednotlivců. Předností sportovišť v obcích je jejich přírodně-rekreační charakter, nižší vytíženost a nízká cena pronájmu. Předností sportovišť ve městech (Polička, Litomyšl) je vysoká kvalita a vybavenost, stále za ceny podstatně nižší než ve velkých městech. K rekreaci lze využít velké množství turistických cest a nově značených cyklotras.

Úvodník
Seznam obcí

Podívejte se
na naše Zajímavosti

Podívejte se na zajímavé tipy na výlety v okolí našich měst a obcí v regionu